From Poland to Greece by bike
Memories Across Europe
Language
 Polish
Summary
Opowieść z rowerowej podróży Waji z Polski do Grecji
A short fragment of the story

Motywacja


Jedna z rzeczy, która wyróżnia gatunek ludzki spośród innych gatunków, to umiejętność tworzenia historii. Prawdziwych, fikcyjnych – ale zawsze subiektywnych, z nakładką osobistego doświadczenia, osobistych emocji przefiltrowanych przez poglądy i czas.


Pisałam kilka notatek o mojej podróży rowerem do Grecji, opowiadałam o tym czasie wielokrotnie i z upływem czasu to jest już inna historia, bo opowiedziana z perspektywy czasu wojny i tego, że mieszkam w kraju, który z dnia na dzień stał się miejscem osiedlania uchodźców i kraju, w którym się segreguje uchodźców ze względu na pochodzenie etniczne i to, skąd przybywają szukając azylu.


I mimo tego jest to ta sama opowieść: o poszukiwaniu siebie, sile w poczuciu bezsilności na to, jak urządziliśmy świat.Read the story
Countries
City
Warsaw
This story is participating to these calls
This story is part of this specific projects
Email
biuro@stowarzyszeniestop.pl

Policy

This work can be used under the Creative Commons Licence - Non-commercial Licence - Non Derived Works, as applied in the different countries where it is recognized (see site https://creativecommons.org/worldwide, which includes the licences for the different countries; if your country is not indicated, you have to refer to the British Licence).
Such licence includes the possibility of:
  • Reproducing, distributing, communicating to the public, displaying in public, representing, carrying out and acting out the work.
The licence is applied under the following conditions:
  • Attribution: anyone who utilizes the work must indicate its origin in the ways indicated by the author or the person who released the work under the licence;
  • Non Commercial: the work cannot be used for commercial purposes;
  • Non Derived: the work cannot be altered or transformed nor can it be utilized to create another.
Translation into other languages is allowed. We only ask you to send the translated copy to: storyap.archive@gmail.com
Thanks for the participation!


https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/it/deed.en